WYSTAWY

POPRZEDNIEBIEŻĄCE — NASTĘPNE


Wykonywane ręcznie w jednym egzemplarzu kolażowe scrapbooki Maya są jedynymi w swoim rodzaju obiektami sztuki, stanowiącymi syntezę wszystkich dotychczas wykorzystywanych przez niego technik artystycznych oraz środków wyrazu. Ujawniają także nieznane oblicze Maya jako wnikliwego i wrażliwego poety. Słowo, obraz i materia wzajemnie dopełniają się, aby wykreować wyraziste i natężone przeżycie estetyczne. Podczas wernisażu autor zadeklamuje swoje wiersze przy akompaniamencie wiolonczelistki Elizy Anny Hanish.

Skain May jest artystą osobnym, nie poddającym się prostym definicjom oraz kategoryzacjom. Jest wieloprzymiotnikowy – intensywny, bezkompromisowy, autentyczny, nieoczywisty i pełnokrwisty. Nigdy w pełni nie dorósł i nie nabrał zdrowego rozsądku, ciągle poszukuje nowych obszarów wolności i nowych form ekspresji; ciągle toczy się w nim walka z czymś i o coś. Eksploruje, ale nie epatuje. A nawet jak epatuje, to nie bez zasadnej przyczyny.

[AUTOBIO]
KrzysztOff Skain May – malarz, grafik, poeta, tekściarz, scenograf, inscenizator, performer, muzyk, publicysta, artysta “użytkowy”, ostatnio MC… – generalnie prawdziwy, totalny artysta, choć konsekwentnie offowy. Nie może się odnaleźć w dzisiejszych czasach i dlatego antydatuje swoje prace. W latach 80. i 90. cofał się o 1000 lat.

Jego “czarne malarstwo” pochodzi z lat 90. Było reakcją na społeczne i polityczne zło rzeczywistości. Kontynuował je z przekonaniem do czasu, aż zorientował się, że na pewien sposób wzmacnia “czarną magię” świata polityki. Od tego przełomu przemianował się z Kaina na Skaina, zaczął malować bardziej kolorowo i pogodnie, zmienił słuchaną muzykę na ska i reggae, a przede wszystkim opowiedział się po stronie “białej magii”. Ale jednak pozostaje tym samym offowcem, anarchizującym punkiem i rude boyem, jakże blisko od ojca bikiniarza…

Strona artysty – www.skain.art.pl

=========================================================
POPRZEDNIE WYSTAWY:

Zamiast finisażu – czytanie Wata

Galeria Pięknych Książek serdecznie zaprasza na zamknięcie wystawy “Kaligrafie Aleksandra Wata”. Zamiast klasycznego finisażu będziemy czytać na głos Jego wspaniałe wiersze, które dopiero kiedy słyszane wybrzmiewają w pełni.
Będzie też można sobie wydrukować “Kaligrafie” z czcionki metalowej ze skłądu specjalnie przygotowanego przez Galerię Pięknych Książek na okoliczność wystawy.

wtorek, 12. września, godz. 18

===================

“Kaligrafie Aleksandra Wata”

w 50. rocznicę jego śmierci

wernisaż 29 lipca 2017 r. o godz. 18.00:

  • „Kaligrafie” Aleksandra Wata pięknie wykaligrafowane przez Barbarę Galińską;
  • materiały archiwalne ze zbiorów Andrzeja Wata i in.;
  • pieśni do wierszy Aleksandra Wata w wykonaniu Ann Frenkel, (przekład na angielski Franka L. Vigody, muzyka Ann Frenkel);
  • drukowanie “Kaligrafii” przy użyciu ręcznej prasy drukarskiej i czcionek zecerskich.

Wystawa będzie prezentowana w sierpniu i wrześniu 2017

 

=========================================================

 

Mamy wielką przyjemność zaprosić na pierwszą indywidualną wystawę kaligrafki i typografki BARBARY GALIŃSKIEJ

“HOW ARE YOU”

Zapraszamy na wernisaż w piątek 25. kwietnia o godzinie 18.

Wystawa będzie otwarta w dniach 25. kwietnia- 22. maja.  Wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia galerii.

 

Kaligrafie Barbary Galińskiej

=========================================================

RADOSŁAWA NOWAKOWSKIEGO NIEOPISYWANIE ŚWIATA

książki autorskie (wymyślone, napisane, narysowane, zaprojektowane, złożone, drukowane, oprawiane przez RN i wydawane przez Liberatorium w nakładach otwartych):

uwolnione – niekonwencjonalne – trochę i bardzo inne – niezwyczajne i zwykłe – nietypowe – nieproste i nieprostokątne – – – liBeratura – karTkografia – tekstobrazy – hiperteksty – hipoteksty – – książki-mapy-i-globusy – książki-ulice – książki-pejzaże – książki-tuleje – traktaty – pudełka i labirynty – obiekty książkopodobne – konstrukcje tekstowe – architekstura – – – poezja i proza do zwykłego i niezwykłego czytania – – – – – –

Wystawa czynna w październiku 1i listopadzie 2016 w godzinach otwarcia galerii

 

 

Radosław Nowakowski

Pisarz, muzyk, tłumacz, projektant, wydawca.

Urodził się w 1955 w Kielcach. Studiował architekturę, nie buduje jednak domów, lecz książki. Od końca lat 1970. „zbudował” ich już trzydzieści kilka: napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował, złożył. Sam też je drukuje i oprawia. Wszystkie są w nakładach otwartych. Wszystkie (nie)opisują świat. Prezentował je na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, różnego rodzaju targach i festiwalach książki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej na całym świecie. Jest także autorem opowieści hipertekstowych. Prowadzi z pomocą żony własne wydawnictwo – LIBERATORIUM (www.liberatorium.com). Od prawie czterdziestu lat gra na bębnach muzykę fruwającej ryby z zespołem Osjan. Tłumaczy prozę i eseistykę. Projektuje różne rzeczy. Mieszka w Dąbrowie Dolnej u podnóża Łysogór.

=========================================================

 

Zapraszamy na wystawę prac Tomasza Dominika:

K A L I (T O) G R A F I A

(litorgafie inspirowane trzynastowiecznymi iluminowanymi manuskryptami benedyktyńskimi)

wystawa czynna przez sierpień i wrzesień w godzinach otwarcia galerii.

 

=========================================================


29 maja-2